Podstawy żywienia w treningu

Kochani, wychodząc naprzeciw Waszym potrzebom, chcielibyśmy zapoczątkować cykl zagadnień związanych z odżywianiem osób w treningu, profilaktyką a także suplementacją tą tradycyjną jak i tą mniej konwencjonalną w treningu.


Dzisiaj zaczynamy od podstaw, czyli o tym co powinniśmy wiedzieć o białku i o jego suplementacji.W diecie sportowców kluczową rolę odgrywa białko. Oprócz swojej głównej funkcji budulca mięśni, stanowi integralną część enzymów oraz hormonów, które są niezbędne w procesie regeneracji i syntezy masy mięśniowej.

Aby nastąpił odpowiedni przyrost masy mięśniowej, siły mięśniowej oraz nastąpiła odpowiednia regeneracja, czyli po prostu, abyśmy zaczęli osiągać swój cel treningowy, musimy pamiętać o odpowiedniej podaży białka dla naszego organizmu, która uzależniona będzie od rodzaju wykonywanej aktywności fizycznej oraz odpowiednio stosowanej przez nas diety, w tym ilości dostarczanego białka z żywności.

Bez jego suplementacji, w obecnych czasach, dostarczając organizmowi białko tylko z żywności, nie jesteśmy w stanie osiągnąć odpowiedniego bilansu azotowego, a więc przewagi anabolizmu w naszym organizmie. Najprościej mówiąc: jakość paliwa spożywanego w żywności, bez suplementacji białkiem jest niewystarczająca dla naszych mięśni, aby poradziły sobie one z wysiłkiem na treningu.Jednakże jeszcze przed suplementacją białka osoba trenująca sport wytrzymałościowy powinna pamiętać o zapotrzebowaniu organizmu na białko w ilości 1,5 grama białka / na każdy kilogram naszego ciała, czyli jeżeli ważysz 80 kg, trenujesz pływanie, bieganie, łyżwiarstwo figurowe powinieneś pamiętać o tym, że twój organizm potrzebuje każdego dnia około 120 gram białka. Jeżeli trenujesz sport siłowy, angażujesz się na 100% w swoim treningu powinieneś zjadać nawet do 180 gram białka każdego dnia. Niedobór białka w cyklu treningowym hamuje postępy, sprzyja przemęczeniu i kontuzjom.Częstym błędem osób mało doświadczonych jest myślenie, że to właśnie trening ma największe znaczenie dla efektów. Tymczasem trening jest jedynie sygnałem dla mięśni, że powinny się rozwijać. Najważniejsze dla rozrostu włókien mięśniowych, zwiększenia ich siły oraz uzupełnienia zapasów glikogenu jest to co dostarczymy organizmowi po treningu, w tak zwanym oknie anabolicznym, czyli czasie, kiedy nasze mięśnie najefektywniej wykorzystają dostarczone im paliwo. To czas, w którym powinniśmy zjeść posiłek dostarczając organizmowi składników odżywczych niezbędnych w białka, węglowodany oraz utracone w trakcie wysiłku minerały.


Ważny jest także rozkład dziennej ilości spożywanego białka na każdy nasz posiłek, nie tylko po treningu. W każdym posiłku w tym również w śniadaniu, drugim śniadaniu powinniśmy uwzględnić 20-40g białka dostarczanego co 3-4 godziny. Spożycie białka na takim poziomie pozwala osiągnąć najbardziej korzystny bilans azotowy, dzięki czemu procesy anaboliczne mogą zachodzić znacznie sprawniej.

41 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie